Çarşamba , 17 Nisan 2019
Yeni Makaleler:
Anasayfa » Genel » Dhcp Server Mac Engelleme

Dhcp Server Mac Engelleme

Dhcp Server Mac Engelleme

Dhcp Server Mac Block

Ücretsiz Nac Çözümü

Basit Nac Çözümü

Nac

 

Merhabalar bu makalemde sizlere Windows 2008 R2 Server üzerine kurulu dhcp server ile mac adress kontrolünü nasıl sağlayacağınızı kısaca anlatmaya çalışacağım öncelikle şunu belirtmek isterim networkunuz çok büyük ve farklı vlan yapılarınız varsa dhcp server kurduğunuz anda mac kontrolünü devreye almayın yoksa tek tek 3.000-5.000 mac adresini eklemek zorunda kalırsınız tabi doğal olarak mevcut eldeki imkanlarla yapacağımızdan dolayı biraz zahmete katlanmak lazım ancak 3.000-5.000 şeklinde de değil tabi.

 

 

Şimdi de neden dhcp server kurduğum andan itibaren mac-address kontrolünü devreye almadığımı aşağıda bahsedeğim adımlarda zaten sizlere açıklamış olacağım.

 

 

  1. Öncelikle aşağıda ekranda gördüğünüz gibi IPv4 adresinde sağ tuşa basıp özellikler sekmesini seçerek filter sekmesini açıyoruz ve devreye almak için “Enable Allow List.” seçeneğini aktif hale getiriyoruz yani bu ayardan sonra Dhcp Server ip isteklerine cevap vermek için öncelikle allow list table kontrol edecek eğerki istemci mac adresi kayıtlıysa ip adresini verecek ancak kayıtlı değilse ip adresi vermeyecektir.

 

 

 

dhcp-mac-allow-ucretsiz-nac-cozumu3

dhcp-mac-allow-nac-cozumu1

 

2. Ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi sol tarafta bir çok vlan var ver her vlan altında da 250-750 civarında değişen ip adresi var herhangi bir scope genişletere “Adress Leases” üzerine tıklayarak mevcutta dağıtılmış olan ip adreslerini görüyorsunuz ve filter tarafında “Allow” ve “None” seçenekleri var allow olarak işaretlenmiş olan adresler allow table listesine eklenmiş ve dhcp server tarafından ip atanmış adresler, bu dresleri tek tek seçerekde yapabilirsiniz toplu olarak shift tuşunu kullanarak da işaretleyip hepsini allow yapabilirsiniz. 3. Adımda menüleri gösterdim

 

dhcp-mac-allow-nac-cozumu2

 

 

 

3. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi allow listesine dahil olmayan “none” mac adresinin üzerinde sağ tuşa basıp”add to filter” ve “allow” seçersem bir sonraki ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi filter bölümü allow olacaktır. Ayrıca belirtmek istiyorum bu listelerdeki tüm mac adreslerinin üzerinde “none” ibaresi vardı çünkü dhcp server 3 ay açık olarak kullandım ki bütün mac adreslerini tek tek elle girmeyeyim sonrasında “allow” table aktif hale getirip tüm mac adreslerini seçerek tek seferde hepsini “allow” listesine dahil ettim ve bu işlemden sonraki gelen isteklerin hiç birisini bu tabloda göremeyeceksiniz sadece manuel elle eklediklerinizi görebilirsiniz. devam ediyorum.

 

dhcp-mac-allow-ucretsiz-nac-cozumu4

 

4. Aşağıdaki ekran görüntüsünde seçmiş olduğumuz mac adresinin “allow” olarak atandığınız ve table listesine kayıt edildiğini görüyorsunuz.

 

dhcp-mac-allow-ucretsiz-nac-cozumu5

 

5. Şimdi de yapıyı tamamen yukarıdaki sisteme uygun olarak kurdunuz ve sorunsuz çalışıyorsunuz aradan 3 gün geçti kuruma yeni bir bilgisayar aldınız maalesef bu durumda ip alamaz dolayısıyla bu cihazın mac adresini manuel eklemeniz gerekiyor. Bu konuyuda aşağıdaki ekran görünütüsüyle anlatmaya çalışacağım.

dhcp-mac-allow-ucretsiz-nac-cozumu6

 

6. Son adıma geldik ve bu ekran dikkat etmeniz gerek mac numaralarının arasına “-” işareti koymanız gerekiyor.

 

dhcp-mac-allow-ucretsiz-nac-cozumu7

 

Bu adımdan sonra tanımladığınız mac adresine dhcp server ip ataması yapacaktır.  Sonuç itibariyle “mac allow” listesini devreye aldıktan sonra networkunuze girmesini istediğiniz tüm cihazların mac adreslerini manuel eklemeniz gerekecektir.

 

Basit bir şekilde tüm networkunuzu kontrol altına alabilirsiniz üstelik ciddi yatırımlar yapmadan.

 

Dhcp Server Mac Engelleme

Dhcp Server Mac Block

Ücretsiz Nac Çözümü

Basit Nac Çözümü

Nac

Hakkında Mesut SEİS

1977 Yılında İstanbul'da Doğdu. 1994 Yılında Bilgisayarla Tanıştı Şu anda Özel Bir Hastanenin Bilgi İşlem Departmanında Sistem/Network Uzmanı olarak görev almakta.Teknoloji tutkunu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*